Mi köze két magyar olimpikonnak az idei év legnagyobb ékszeraukciójához?
Sportbarátoknak talán ismerősen csenghet a két név: Szőke Kató és Domján Árpád.
Kató, azaz Szőke Katalin (férjezett nevén Catherine Domyan), az első magyar női olimpiai bajnok úszónk (1952. Helsinki) és férje Domján Árpád, aki a melbourne-i, olimpiai bajnok vízilabda csapat tagja volt, nem csak a sportban voltak erősek. Azt kell mondjam, ékszervásárlásban, szintén olimpiai bajnokok lettek volna, ha létezne ilyen szám. De az olimpiákon ilyen versenyszám nincs, viszont a Bonhams aukciósház őszi ékszeraukciója, bátran nevezhető az ékszerek olimpiájának.
De hogyan is jutottunk el az úszómedencétől a csillogó ékszerekig?
Tündérmesébe illő a történet: Kató és Árpád miután az 1956-os melbourne-i olimpiáról, nem tértek vissza Rákosi elnyomott Magyarországára, előbb Kanadában, majd az Egyesült Államokban telepedtek le.
Kató banktisztviselőként, később fotómodellként is dolgozott. Férje ingatlanok felújításával foglalkozott, mondhatni éjjel-nappal, és a saját két kezével. Végül a kitartó munka meghozta az eredményét, és az idő múlásával a vállalkozása felfutott, a házaspár pedig vagyonos lett. Egy fiuk született, Bryan.
Kató mindig is nagy rajongója volt az ékszereknek, tudta ezt férje is, ezért gyakran lepte meg a számára legkedvesebb asszonyt, és ajándékai mindig nagyvonalúak voltak. Kató ezeket a neki oly becses ékszereket, hétköznapokon és társasági eseményeken egyaránt örömmel viselte.
Fia az aukció végén úgy nyilatkozott: Reméli, hogy akik megvásárolták, az édesanyja ékszereit, azok ugyanolyan örömet találnak majd bennük, mint édesanyja.
Kató tavaly októberben bekövetkezett halála után fia, Bryan Domyan, árverésre bocsátotta az ékszerkollekció több darabaját. A feladattal a legpatinásabb aukciós házat, a Bonhams-t bízta meg.
A szeptember 21-én New York-ban megrendezett aukción, kiemelkedően nagy érdeklődés mellett, több mint 60 tétel szerepelt Szőke Kató, gyűjteményéből.
Gyűjteményének néhány figyelemre méltó darabját bővebben is bemutatom:
Elsőként egy Van Cleef & Arpels karkötőt emelnék ki. Az ékszer platinából készült, és 3 négyzet alakú, smaragd csiszolású Burmai rubin, valamint összesen 31 karát csiszolt gyémánt ékesíti. Az ékszer az 1940-es évek elejéről származik, és Art Deco stílusban készült.
504 500 dollárért, azaz száznegyvenkét millió forintért, kelt el!
Másodikként egy szintén art-deco stílusú smaragd és gyémánt díszítésű David Webb nyakéket emelek ki.
A smaragd gyöngyökből, és kerek csiszolású pavé gyémántokból álló nyakék, 18 karátos aranyból és platinából készült. Meglepően könnyed hatású, de csodaszép kidolgozású ékszer.
A nyakék 75 000 dolláros, (azaz huszonegy millió forint), áron kelt el.
A harmadik ékszer a kedvencem:
Oscar Heyman klasszikusan elegáns gyűrűje, amit egy központi padparadsha zafír, és körben gyémántok díszítenek.
A gyűrű különlegessége, hogy a központi kő egyedi, úgynevezett modified mixed csiszolású. Ez egy nem mindennapi csiszolás, ami szemkápráztató ragyogást biztosít a tekintélyes méretű, 6,4 karátos kőnek (több mint 1 cm). A központi követ apró, ovális formájú gyémántokkal rakták körbe.
A gyűrű becsült értéke 60 000-80 000 dollár (kb 20 millió forint) volt. Hogy az ékszer végül mennyiért kelt el, arról nincs hivatalos információ, vélhetően a vásárló nem szerette volna ha nyilvánosságra kerül.
Az ékszerek becsült értéke 2,5 millió dollár volt. Végül több mint 3 millió dollárért, (több mint egymilliárd forint) keltek el.
Ha három millió dollárja nincs is mindenkinek drágaköves ékszerekre, de a különleges csiszolású, valódi drágakövek már bárki számára elérhetőek.
Képek a Bonhams oldaláról.